Banská Bystrica Triangel (Sásová) – Pozorovanie perzeidov

Dátum: 12.8.2010

Účastníci: Aďo (89.), Pedro (59.), Repelent (89.), Rišo (89.), Supo (59.) a Wikipédio (89.),

Dnes to štartujeme z konečnej autobusu 21 a 22 na Pieninskej ulici. Relepent a Wikipédio sú prvý. Rišo mešká, má to predsa len dosť od ruky. Jediný Pedro nemá so sebou veci na spanie. Vraj sa chystá zajtra na výlet, tak aby to všetko postíhal, bude musieť ísť skôr domov.

Vyberáme si najkratšiu možnú trasu na Triangel. Pôvodne sme mali vystúpiť až na Pánsky diel a odtiaľ zísť do nejakej dolinky, kde by nás nerušili svetlá mesta. S ohľadom na Pedra sa rozhodujeme pre dolinku za Trianglom. Malo by to na naše pozorovanie bohate stačiť.

Pod lesíkom, neďaleko ochranného pásma NAPANTu objavujeme prvých pozorovateľov. Škoda, že sa tu vytrepali autom. Asi to nebude celkom košér. Ako skautov a milovníkov prírody nás to dosť poburuje. Dnešný ľudia sú strašne pohodlný.

Lesíkom sa dostávame na náš staroznámy „cansas“. Je to tu samá borievka a dajú sa tu hrať parádne bojovky. Aďo nám ukazuje ľavú časť cansasu, kde úplne vypílili všetky borievky. Strašná škoda. Kto vie, prečo sa tak stalo.

Dostávame sa k nejakej vodohospodárskej stavbe. Jej účel mi je taktiež nejasný. Strašne to tam chátra a je to voľne prístupné. Za trianglom sme našli peknú lúčku. Také Ú-čko obklopené lesom a pásmy liesok. Ohnisko je tu parádne. Dokonca aj s nožkami na kotlík. Ten by teraz bodol. Púšťame sa do zbierania dreva.

Som totálne obarený. Stalo sa niečo, čo ma asi poznačí do konca môjho života. Nočná mora každého skautíka. Aďo doniesol novú mierne lacnejšiu sekerku na drevo. No už pri prvých úderoch do dreva sa brutálne vyštrbila. A keď píšem brutálne, tak aj myslím brutálne. odlúpli sa z nej kusy veľké ako nechty na ukazováku. Je ich niekoľko za sebou. Sekera nepoužiteľná. A to ešte aj vypadlo porisko. Rúčka je skoro do špica zabrúsená a medzera bolo zaliata nejakých umelohmotným bordelom, co pri úderoch popraskal. VÝROBOK ROKA! Bacha na lacné veci.

Dnešná večera pozostáva zo špekáčikov s „mäsovými nádormi“, priplesnetej cibule, celkom slušnej slaninky (ďakujeme rodine Vojtekovej) a dvoch kukuríc (Repelent, môžeš tiež doma pozdraviť). S plným bruchom a trochu divným pocitom v žalúdku, zapíjam ešte vodou so šumienkou za 0,12 Eur a dielo je dokonalé. Dnešná tichá noc, nebude až tak tichá ako sa predpokladalo. Ani medvede sa k nám neodvážia a taký králik by sa k nám nedokázal priblížiť ani na 20 metrov bez väčšej ujmy na zdraví.

Aďo doniesol zborový stan Coleman. Dávame chalanom (Rišo, Wiki a Repelent) úlohu postavť stan čo najskôr, nakoľko sa blíži búrka (akože). Neverím vlastným očiam. Rázom prestáva byť sekerka so svojimi zubami tou najprekvapivejšou časťou tohoto večera. To ako a čo sa podarilo chalanom postaviť ma spolu s Pedrom a Aďom doslova priklincovalo k zemi. Sánka ma bolí od smiechu a oči neostávajú suché. Zdá sa, že kurz skautskej praxe v septembri je naozaj veľmi dôležitý. 😀

Začína sa stmievať. Wiki s Rišom hrajú nejakú špeci verziu Banga pre dvoch a my ostatní si ideme kuknúť nočnú Bystricu z Triangla. OD Európa svieti asi najviac a dáva jasne najavo, čo je novodobou dominantou Banskej Bystrice. Sa zadarilo. Ale inak je Bystrica malebné mestečko. Veru, hory sú všade navôkol. 🙂 Vraciame sa.

Oheň ešte horí a Wiki s Rišom stále hrajú, teraz už pri svetle bateriek. Pripravujem statív a ostatné fotonáčinie. Rušíme oheň, aby nás neosvetľoval a rozkladáme karimatky. Hore už to začína pomaly sypať. Nádhera. Kým som prišiel na to ako fotiť, došla mi baterka. Zabudol som ju doma nabiť. Asi ma trafí! Aspoň si môžem vychutnať pohľad na padajúce perzeoidy z karimatky. Obzeráme ich asi od 22:30 do 1:00 hodiny. S Aďom trochu blbneme a fotíme na jeho foťák nočné hrátky so svetlom (tváre, postavy, písanie vsetlom a rôzne iné srandičky). Tým končí naše pozorovanie.

Presúvame sa aj s vecami cez Triangel na lúku z opačnej strany. Lúčime sa s Pedrom. Je približne 1:30 hod. Našli sme si príjemné miestečko na spanie. Hm, padne na nás ráno rosa. S týmto vedomím zaspávam. Ráno musím pred siedmou vstať.

Budím sa. Sakriš, slnko nesvieti. Je pod mrakom a padla rosa ako som čakal. Nevadí. Balím veci a lúčim sa chalanmi. Ešte budú spať. Návrat majú naplánovaný až na nejakú 10tu hodinu. Plný nových zážitkov a nabitý novou energiou schádzam do civilizácie mestkej časti Sásová. A za mnou sa víry oblak ohňového dymu s občasným výskytom aj niečoho iného – „spomienky“ to na včerajší deň.
Supo