Skautský hudobný tábor 2010

Fotografie: zatiaľ na FB, čoskoro aj vo fotogalérii

Takze vramci zachovania hesla co sa stalo na skautsko-hudobnom tabore to nanom aj zostane (alebo sa dostane na FB:) ) si musim napisat tento jemny vycuc co sa tam dialo …

Tento clanok plne pochopia a ocenia len ucastnici zajazdu ale kludne si ho mozte hocikto precitat a skusit v nom nieco rozlustit

Tak a prisiel klasicky uvod pred taborom. Dostavit sa na znamu luku nad malachovskymi Ortutami a zacat pomaly vynasat vsetok material (zrde na tee-pee, pec, stany, hrnce no proste vsetko mozne) na dane miesto. Na tuto nemilu ulohu zostavame ja, Pedro a Zabkovci, co nie je najsilnejsia zostava a tak nam to trva celkom dlho a tak sme zniceni za pol dna. K silnemu narazovemu vetru sa pridava este aj mrholenie az dazd a tak zacina moralka klesat a ledva zvladneme postavit jedno teepko, v ktorom prespavame za neprijemneho pocasia klopajuceho na „dvere“ (doslova nam ich zopar krat vytrhlo a odvialo prec).

Druhy den sa pocasie nemeni a pokracujeme v budovani tabora … . Narychlo zbuchame druhe teepko, ktore sice nie je kompletne, ale da sa v nom uz varit, takze hned sa pustame do pripravy obeda, kde vsetci prilozia ruku k dielu, popricom nosia drevo na ohen a zacina sa stavat sklad/kuchyna. Po obede nastastie dorazila tazna sila a moj hlavny partner, digger Miki. Plni elanu vynosime dalsie zrde na tretie teepko a pustame sa do kopania, co bola nasa uloha na par nasledujucich dni. Najprv ide grc jama, kde sa bude odhadzovat nedojedene jedlo a nakoniec sa zasype a necha recyklovat. Dalsia je najdolezitejsia stavba tabora a to latrina. Po kratkej obchadzke prilahleho lesa, nachadzame dokonale miesto s vyhladom na tabor a zaciname kopat v mäkkej zemi, kde po pol metri nachadzame bielu ilovitu podu a tak mame black and white latrinu. Nasleduje stavanie sedakov a krytie pred uchylakmi, vetrom a dazdom. Sedaky sme postavili podla Supa a nakoniec boli take luxusne, ze sme kazdy den chodili na latrine, len tak si na chvilku posediet. Dolezite je spomenut, ze vsetky stavby sa stavaju len pomocou dreva a lana, tzv. pioneering, takze sa ju snazime viazat statocne, lebo asi nikto by sa o tyzden nechcel vykupat v peknej kope hovan. Ked potom skoncime, mozme ju kludne nazvat: dokonalym krytom pre polovnikov. Dalej sme vykopali dieru na stoziar s pomocou rukou vodcu Budyho a nasledovali schody, aby sme sa nesmykali dolu kopcom, ked si pojdeme do potoka umyvat zuby alebo esusy. Na veceru konecne jeme ten obed, ktory sme si uz davnejsie pripravili. Zo zaciatku som sa bal, ako to bude s jedlom, lebo som bol viac hladny, ale to bolo len v prvych dnoch. Potom sa tento tabor dal nazvat aj taborom obzerstva.

Vecer prichadzaju prve vlcatka – nadane hyperaktivne deti v priemernom veku 7 rokov. Sice pocasie skusa aj najskusenejsich skautov, ale detom sa paci teepko a zostavaju teda na prvy tyzden. Deti su celkom aktivne a ulahcuju nam pracu tym ze zbieraju drevo a este ho aj pilia. Proste my len dostavujeme veci a nosime vodu z asi 10 minut vzdialenej studnicky a po obede si dokonca najdeme cas na spoznavacie frisbee. Vecer opustam tabor, lebo ma babka (Anna) meniny a mame rodinu oslavu. Takze sa aspon poriadne najem, umyjem a vyspim v posteli.

Dalsi den sa skoro rano vraciam a akurat prichadzam na rozcvicku, ktoru samozrejme nestiham. Tak aspon skillujem zonglovanie- Kedze vecer ma byt otvaraci taborak, zakladam velku expediciu na jeden velky padnuty smrek, ktory ideme rozobrat a postavit z neho solidnu pagodu. Po zotmeni zacina fukat brutalny vietor, ale to nam nezabrani v super akcii, kde si pri velkom ohni, ktory sa toci koli vetru dokola a nenecha nikoho chvilu sediet, spievame a spominame na country pecky. Pri ohni nam zacne jemne poprchat, ale ohen ma taku ziaru, ze nam to skoro nevadi (so Zabkou mame cez chrbat celtu) a deti maju prve straze. Sice my sme este pri ohni, ale oni uz strazia tabor po dvojiciach. V teepku zahajujeme klasicky kazdonocny predspankovi rozhovor so Zabkou, lebo nemozeme zaspat pri Supovom chrapani. Streda prebieha v pohodicke nijake drevo, nijake varenie a zacinaju sa rozbiehat spolocenske, kartove a doskove hry. Vecer zacinam straz s jedným vlcatom a potom so Samkom. Ked nam tak konci straz a ideme zobudit Mikiho, tak zrazu pocujem dupot vonku. Vybehnem zo stanu a vidim postavu v ciernom (Tom), ako sa nam snazi stiahnut vlajku zo stoziara. Na to ho spacifikujem a budim Mikiho, ze je prepad a potrebujem pomoc on visiel v trenkoch, ze ci si z neho nerobim srandu, ale ked vidi situaciu rychlo sa prezlieka a o par minut uz vedie z lesa Jastera a o chvilku sa posledny zo skupiny, ktora nas chcela prepadnut sam vzdava, ze nema sancu pri tomto ziare mesiaca. Dalsiu straz ma Johny, a ked po polhodinke vbehne do stanu, ze ho nahanal diviak, je mi jasne, ze sa zase nevyspim a tak prekecame dalsiu noc. V noci sa klasicky spusti dazd a vietor nam vytrhne dvere. Uz sme oslahany vetrom a ideme si dalej. Dolezite je spomenut, ze od taboraka sme kazdy den spievali na rano „Holubí dům“ a pocas dna rozne pecky, ale taborovym songom sa stala „Ruty-šuty“. Presnejsie jej posledny refrén:

„Ruty-šuty, Arizona, Texas, karamba
ruty-šuty, Arizona má,
byla to na léčka, já to nevěděl,
jako starej vůl jsem naletěl. „

Nakoniec ked niekto odchadzal, tak sme mu to spievali na rozlucku.

No v stvrtok sme sa aj napriek sa rozbiehajucemu hudobnemu taboru rozhodli 24hodin mlcat. Miki len tak, aby som nebol sam a ja lebo som chcel spravit „Tri orlie pera“ (24h mlcat, 24h hladovat, 24 osamote mimo tabora a sledovat ho). Kedze to zvladol moj maly bracek, musim aj ja a tak sme mlcali a popritom sme hrali s detmi frebee a dalsie rozne hry. Ale vecer, ked deti chytila nejaka sialena nalada, dostal som sa pod ich utok a kladli mi milion otazok, na ktore som len kyval hlavou bud ano, nie alebo neviem. Ked ich to prestalo bavit, tak mi zacali male dievcatka stahovat gate, dalsie vlcata sa chceli na mne vozit a dalsi chceli, aby som ich tocil. No proste som sa nemohol branit a bol to masaker. Vecer sme este pre nich pripravili indiansku saunu, ktora bola spravena z celty z teepka ktore nam v ten den strhol silny vietor (este nam par krat odfuklo strechu z kuchyne, takze bola sranda … ). Detom sa sauna asi moc nepacila, lebo zacali plakat, ale my sme si ju vychutnali. Dali sme si spiritualnu cestu, ked sme do nej nhadzali mätu a potom sa schladili v potoku. V lejaku sme sa vracali spät do stanu. Ani mlcanie mi nezabranilo vynechat vecerny rozhovor a tak som zapisal par stran.

Rano sa spustil este väčší lejak a teepko, kde spali deti podplavilo, takze museli necakane o jeden den skor odist. Na rannom nastupe, ked nam skoncilo mlcanie, sme sa s nimi pekne rozlucili s nasim „Ruty-Suty“ a skoncil nam namahavy tyzden.

Zacal „chill out week full of gaming“, proste pohodicka a este sa nam cez vikend aj zlepsilo pocasie. Takze sme sa opalovali, az spalili. Aspon som dievcatam natieral chrbat a oni mi na oplatku davali thajsku masaz. Prisiel nas pozret aj Plechi a akurat vecer som mal zase straz ja ked ma zobudili o 2 a vyndem zo stanu pozrem vlajka tam je tak sa otocim a curam a otocim sa a nieje tam WTF dobehnem tam a adrenalin stupa zrazu zazrem pohyb hore na luke tak tam ficim a nastasite banditu chytam tesne predtym ako sa hodil do krikou a aj jeho spolocnika a ked sa obzrem za dalsim krikom su dalsi banditi a tak zvysujem pocet ulovenych ludi na 5 a budim cele teepko ze su tu dva prepady naraz a je tu este dalsich 6 ludi ktory mi usli a tak plechi startuje a s mikim sutazia kto ich viac ulovi pocase sa ich v kuchiny nazbieralo 10, v tabore nas vtedy bolo len 8 takze nas premasovali vravime si ze viac ich uz byt nemoze a zasluzene ideme spat (rozpravat sa ) a rano sa budime stym ze nam zmyzla vlajka … neskor zistujeme ze bol este jeden co zaspal a strazil im veci a ten si v pohode prisiel a zobral co chcel takze sme snimi rano vymienali zajatcou ale nakoniec sme ich este prinutili umyt nam riad a nanosit vodu a drevo proste dalsi chill out gaming den … dalsi den som si robil 24h hladovku a v tabore nas bolo este menej (5) lebo par ludi si potrebovalo nieco vybavit v meste … dalsi den sme sli na vylet do Kremnice kde sme sa chceli ist kupat ale pocasie zase zasiahlo a tak sme sli na obhliadku hradu s kostolom kde sme chceli spravit spontannu svadbu ale niekto zabudol pozvat nevestu potom sme vysli brutalnim tocitim schodiskom na vezu a pozorovali sme blesky a padajuce kvapky este sme si vyrazili vlastne medaky a sli sme spet kde sme stretli medvedie stopi a tak sme to zvladli v rekordnom case po prichode som Mikimu pomohol zbuchat pristresok na strome aby mohol hned zacat robit 24 hodin na strome bez toho aby sa dotkol zeme … v tabore sme na tu noc mali civilistou (cerstvy parik Dusan s Vevou ) a tak ja som stravil dalsi vecer prijemnym rozhovorom rano o 6 sme so Zabkou vstavali a sli sme do Malachova na nakup po navrate som sa zbalil a siel som na posledne orlie pero osamelost … najprv som sa vzdialil od tabora a sledoval som aj Mikiho ale tam bolo mrte komarou a tak som sa zacal presuvat blizsie a sledoval som ich ako tazia drevo a pripravuju drevo na zaverecny taborak cital knihu a jedol a zabijal komare … vecer som sa priplizil meter za kuchynu a odpocuval som o com sa bavia a ci ma neohovaraju potom som sa v uplnej tme vracal do mojho pristresku (hmatom som hladal chodnik) a ked som sa tam konecne dostal tak som od radosti zapol celovku a nato na mna zacali kricat ludia z tabora ktory si to vsimli … nastastie ma nezacali hladat a tak som sa mohool ulozit spat … ked vyslo slnko a uz som nemohol vydrzat komare a uz ani arafatka cez ksicht nepomahala tak som vstal a zacal zase sledovat tabor nato rano prisla Jaster s havinom Benym a tak som sa pre istotu stiahol dalej aby ma nevynuchal … 10:15 som uspesne dokoncil posledne orlie pero a dorovnal som brata a pomahal som im dalej s pripravou taboraku (fakla kamene …) dalsi gaming den a zase sa vratil dazd a tak sme trenovali pesnicky pri chill oute a potom sme spojili 3 spacaky naraz a dali sme si spiritualnu vymenu tiel pod nimi dalsi den prisiel spet Plechi a doniesol aj Snega takze old school parta sa rozbehla Supo dosiel aj s niakymi maciatkami ktore nasiel cestou a tak sa dievcata o ne zacali starat a nas zanedbavali vecer sme to roztocili asi vsetkymi pesnickami a este viac lebo Plechi zozral cely jukebox ponom sme vystahovlai macicky von stym ze moj trhac to prezije a ak chyti mys tak si ho berem na privat do brna a vychovam zneho tygra xD samozrejme sa spustil v noci lejak a tak sme zase mali na kazdu hodinu budik aby sme vylievali vodu z celty nad kuchynou ale unava z celeho tabora bola taka velka ze sme padli o pol 3 a nezobudil nas ani jeden … trhac prezil ale mys nechytil iba sa mi vysral vedla postele takze sry bro … nasledovalo rychle balenie a lucenie … pricom so zabkou sa uz „nikdy“ neuvidime

Majlo