Skautské SOARÉ

Skautský festival Soaré je TOP projektom banskobystrických skautov a podieľajú sa na ňom skoro všetci členovia. Aj tí najmenší.

Zrod

Prvá myšlienka Soaré festivalu sa zrodila počas banskobystrických roverských stretnutí (15-19 ročných roverov). Keďže medzi nami boli samé hudobné talenty, nemohol sa nikto čudovať, že za roverský projekt si zvolíme práve zorganizovanie skautského hudobného festivalu. Celú organizáciu nultého ročníka mali pod palcom Jerry a Mroko. Samozrejme za výdatnej podpory nás ostatných. Neoceniteľnú pomoc v začiatkoch (ako i neskôr, ako sa ukázalo) nám poskytol Luděk Hochmuth.

Názov

Plány sa od zrodu uberali rôznymi smermi. Napríklad v úplných začiatkoch sme chceli, aby sa festival volal „Tráva“. Mal sa totiž organizovať na jar pod holým nebom. Začiatky sú však ťažké a počasie vrtkavé. Preto sme sa nakoniec rozhodli pre variantu pod strechou. Nakoniec sa musel zmeniť aj názov. A tak z francúzskeho soirée (stretnutie) vzniklo Soaré. Z festivalu sa tak malo stať a stalo stretnutie mladých i starších, priateľov hudby, spevu, tanca a zábavy. 

Cieľ

Zámer nás organizátorov bol a je predovšetkým dať skautským kapelám rôzneho žánru možnosť vystúpiť na pódium a zahrať pred väčším publikom. Zároveň rozvinúť skautského ducha cez rôzne aktivity a workshopy fungujúce popri festivale. Spoznávať skautov z rôznych kútov Slovenska i okolitých štátov a tak stmeliť skautské spolužitie v prvom rade v Slovenskom skautingu. Nemalým cieľom je aj propagácia skautingu v Banskej Bystrici i mimo nej smerom k verejnosti. Soaré sa stalo svojím odmietavým postojom k alkoholu a drogám alternatívou k bežným festivalom na Slovensku, na ktorých sa alkohol bežne predáva, a ktorých sponzormi sú výrobcovia alkoholických nápojov. Festival tak predstavuje aj zdravý životný štýl mladých.

Niečo z histórie:

0.ročník … 1.-3.máj 1998

Priebeh Soaré sa líšil od všetkých nasledovných. Na oficiálne otvorenie piatkového večera (a dá sa povedať aj Soaré reťazca) v sále v Podlaviciach prišiel dokonca aj vtedajší Náčelník Slovenského skautingu Zelinkár (Šteffek). Večer bol ladený v rytme country tanca a voľnej tanečnej zábavy.

Koncert kapiel započal až v sobotu poobede po doobednom programe plnom rôznych workshopov a športových aktivít. V prvej časti si mohli vystúpenie na pódiu vyskúšať hudobní amatéri a neskôr už práve skoro profesionálne kapely. Vystúpení sa zúčastnili napríklad kapely The Budík (Bratislava), Glajzy (Věřňovice pri Českom Ťešíne), Hombre Sincero (Banská Bystrica) a ďalší.

Vzhľadom na ohlas s akým sme sa stretli pustili sme sa po skončení 0.ročníka Soaré do prípravy ďalších ročníkov.

1.ročník … 16.-18.apríl 1999 – Kultúrny dom, Podlavice-Banská Bystrica

2.ročník … 14.-16.apríl 2000 – Kultúrny dom, Podlavice-Banská Bystrica

MiniSoaré

Žiaľ v rokoch 2001-2002 došlo ku krátkej pauze, spôsobenej odchodom väčšiny organizátorov z Banskej Bystrice na vysoké školy. Práve tu sa ujal organizácie tzv. Mini-Soaré Luděk Hochmuth so svojím oddielom. A práve vďaka nim mohlo Soaré opäť po dvoch rokoch povstať.

  1. ročník … Minisoaré 2001 – Misijný dom, Banská Bystrica
  2. ročník … Minisoaré 2002 – Misijný dom, Banská Bystrica

 

  1. ročník … 2.-4.mája 2003 – Dom kultúry, Slovenská Ľupča

Organizácie sa ujali od roku 2003 prevažne dievčatá z 89. Zboru Cuprum, neskôr s podporou 59. zboru. A práve Soaré v roku 2003 bolo jediné, ktoré sa nekonalo priamo v Banskej Bystrici, ale v jej blízkosti, v Slovenskej Ľupči. Celým festivalom sa niesol výrok: „Ľudia tancujú … alebo sa len tak mrvia.“

  1. ročník … 21.-23.máj 2004 – Dom kultúry, Banská Bystrica
  2. ročník … 1.-3.apríl 2005 – Misijný dom, Banská Bystrica
  3. ročník … 1.-3.apríl 2006 – Misijný dom, Banská Bystrica

Rokom 2006 sa začína do festivalu vnášať aj nová myšlienka. Každý rok nová téma, ktorou účastníci na festivale žijú, a na ktorú na každom svojom kroku natrafia. Téma pre tento rok „Black & White“.

  1. ročník … 13.-15.apríl 2007 – Misijný dom, Banská Bystrica

Téma „Soaré a la 1907“.

  1. ročník … apríl 2008 – Misijný dom, Banská Bystrica

Téma „Cuba“

  1. ročník … 24.-26.apríla 2009 – Gymnázium Andreja Sládkoviča, Banská Bystrica

Téma „Cirkus“.

Postupom času sa z maličkého Soaré stalo jedno z najobľúbenejších podujatí medzi skautmi, atmosférou si získalo srdcia kapiel aj účastníkov.

Rok 2010

No a po dlhšej dobe sme sa opäť dostali do bodu, keď sme sa rozhodli dopriať všetkým staffákom – organizátorom zaslúžený oddych. V roku 2010 je tak Banská Bystrica ochudobnená o hudobný festival, ktorý nielen zabáva, ale aj vychováva. 

Organizátori sa však už tešia na rok 2011 a veria, že budú môcť ponúknuť skvelý program, so skvelou hudbou a atmosférou.

 

Viac sa o festivali Soaré môžete dozvedieť na stránke www.soarefest.sk

Supo