Skautské SOARÉ

Skautský festival Soaré je TOP projektom banskobystrických skautov a podieľajú sa na ňom skoro všetci členovia. Často krát aj tí najmenší.

Zrod

Prvá myšlienka Soaré festivalu sa zrodila počas banskobystrických roverských stretnutí (15-19 ročných roverov). Keďže medzi nami boli samé hudobné talenty, nemohol sa nikto čudovať, že za roverský projekt si zvolíme práve organizovanie skautského hudobného festivalu. Celú organizáciu nultého ročníka mali pod palcom Jery a Mroko. Samozrejme za výdatnej podpory nás ostatných. Neoceniteľnú pomoc v začiatkoch (ako i neskôr, ako sa ukázalo) nám poskytol Luděk Hochmuth, náš roverský guru.

Názov

Plány sa od zrodu uberali rôznymi smermi. Napríklad v úplných začiatkoch sme chceli, aby sa festival volal „Tráva“. Mal sa totiž organizovať na jar pod holým nebom. Začiatky sú však ťažké a počasie vrtkavé. Preto sme sa nakoniec rozhodli pre variantu pod strechou. Nakoniec sa musel zmeniť aj názov. A tak z francúzskeho soirée (stretnutie) vzniklo Soaré. Z festivalu sa tak malo stať a stalo stretnutie mladých i starších, priateľov hudby, spevu, tanca a zábavy. 

Cieľ

Zámer nás organizátorov bol a je predovšetkým dať skautským kapelám rôzneho žánru možnosť vystúpiť na pódium a zahrať pred väčším publikom. Zároveň rozvinúť skautského ducha cez rôzne aktivity a workshopy fungujúce popri festivale. Spoznávať skautov z rôznych kútov Slovenska i okolitých štátov a tak stmeliť skautské spolužitie v prvom rade v Slovenskom skautingu. Nemalým cieľom je aj propagácia skautingu v Banskej Bystrici i mimo nej smerom k verejnosti. Soaré sa stalo svojím odmietavým postojom k alkoholu a drogám alternatívou k bežným festivalom na Slovensku, na ktorých sa alkohol bežne predáva, konzumuje, a ktorých sponzormi sú výrobcovia alkoholických nápojov. Festival tak predstavuje aj zdravý životný štýl mladých.

Niečo z histórie:

0.ročník SOARÉ … 1.-3.máj 1998

Priebeh Soaré sa líšil od všetkých nasledovných. Na oficiálne otvorenie piatkového večera (a dá sa povedať aj Soaré reťazca) v sále v Podlaviciach prišiel dokonca aj vtedajší Náčelník Slovenského skautingu Zelinkár (Šteffek). Večer bol ladený v rytme country tanca a voľnej tanečnej zábavy.

Koncert kapiel započal až v sobotu poobede po doobednom programe plnom rôznych workshopov a športových aktivít. V prvej časti si mohli vystúpenie na pódiu vyskúšať hudobní amatéri a neskôr už práve skoro profesionálne kapely. Vystúpení sa zúčastnili napríklad kapely The Budík (Bratislava), Glajzy (Věřňovice pri Českom Ťešíne), Hombre Sincero (Banská Bystrica) a ďalší.

Vzhľadom na ohlas s akým sme sa stretli pustili sme sa po skončení 0.ročníka Soaré do prípravy ďalších ročníkov.

1.ročník SOARÉ … 16.-18.apríl 1999 – Kultúrny dom, Podlavice-Banská Bystrica

2.ročník SOARÉ … 14.-16.apríl 2000 – Kultúrny dom, Podlavice-Banská Bystrica

Tento ročník Soaré v Podlaviciach mal na starosti Miroslav Murín – Muro. Vystúpenie kapiel sa žánrovo delí na folkový a rockový večer. Vystupovali tu kapely Plechový džús, Glayzy, Spachtoši, Tatrasong…

Zrod tradície MiniSoaré

Žiaľ v rokoch 2001-2002 došlo ku krátkej pauze, spôsobenej odchodom väčšiny starších organizátorov z Banskej Bystrice na vysoké školy. Práve tu sa ujal organizácie tzv. Minisoaré Luděk Hochmuth so svojím oddielom. A práve vďaka nim mohlo Soaré opäť po dvoch rokoch povstať. Minisoaré tak nie je v podstate nič iné, ako Soaré s o niečo skromnejším programom, jednoduchším na organizáciu a iba jedným hudobným večerom. Stále však ide zväčša o viacdňovú akciu.

3.ročník Minisoaré … 2001 – Misijný dom, Banská Bystrica

4.ročník Minisoaré … 2002 – Misijný dom, Banská Bystrica

… a znovu sa rozbiehame …

5.ročník SOARÉ … 2.-4.mája 2003 – Dom kultúry, Slovenská Ľupča

Organizácie sa ujal od roku 2003 prevažne Peter Budaj – Budy z 59. zboru skautov. A práve Soaré v roku 2003 bolo jediné, ktoré sa nekonalo priamo v Banskej Bystrici, ale v jej blízkosti, v Slovenskej Ľupči. Celým festivalom sa niesol výrok: „Ľudia tancujú … alebo sa len tak mrvia„. Z kapiel vystúpili cez folkový večer: Blue Hope, kosťa@bacil.fuu, Holdon, CHIB, Lekra, Lístek.
Cez rockový večer: Mimo Prevádzky, Humulus Lupulus, Bývali H.A.V., Náhodní známi, Glayzy, Ska Pra Šupina, Hombre Sincero, The Budík, Hudba z Marsu

6.ročník SOARÉ … 21.-23.máj 2004 – Dom kultúry, Banská Bystrica

Hlavným organizátorom bol 89. zbor CUPRUM.

7.ročník SOARÉ … 1.-3.apríl 2005 – Misijný dom, Banská Bystrica

Hlavným organizátorom bol Budy.
Folkový večer: Večernica, Connemara, Moji známi, HOLDON, Sherpa band, Highlight
Rockový večer: De Profundis, Black Water Fever, Čaj o piatej, Smola & hrušky, Mimo prevádzky, ConFusion, Hudba z marsu, Náhodní známi, Hombre Sincero Revival

8.ročník SOARÉ … 1.-3.apríl 2006 – Misijný dom, Banská Bystrica

Rokom 2006 sa začína do festivalu vnášať aj nová myšlienka. Každý rok nová téma, ktorou účastníci na festivale žijú, a na ktorú na každom svojom kroku natrafia. Téma pre tento rok „Black & White“.
Folkový večer: Personal credible, Black water fever, Flamenco tanečnice, Portament, 3val
Rockový večer: Tag-a, Mimo prevádzky, Faderay, Echo, Dumky, Náhodní známi, Sherpa band

9.ročník SOARÉ … 13.-15.apríl 2007 – Misijný dom, Banská Bystrica

Téma „Soaré a la 1907“.
Folkový večer: Wetwa, Vecernica, Druzina, Wetwa, Pista, Beskarla, Trival
Rockový večer: Mimo Prevadzky, Tag A, The Reason, Reindown, Tucnolist, Nahodni Znami, SkaPra Supina

10.ročník SOARÉ … apríl 2008 – Misijný dom, Banská Bystrica

Téma „Cuba

11.ročník SOARÉ … 24.-26.apríla 2009 – Gymnázium Andreja Sládkoviča, Banská Bystrica

Téma „Cirkus“. 

… a prišla prvá odmlka … 2010 … čo to? Že by koniec? …

12.ročník SOARÉ … 29.4.-1.5.2011 – Misijný dom, Banská Bystrica

Téma „fJúčR VižN“. 

13.ročník Minisoaré … 21.4.2012 – Misijný dom, Banská Bystrica

Záchrana prišla v poslednej chvíli v podobe vodných skautov, ktorý nás povzbudili a malý tím (Pakobylka, Wikipédio, Supo a Trysko) sa rozhodol zrealizovať jednodňové Minisoaré s dvoma kapelami, krstom dvoch lodí H.M.S. Teror a H.M.S. Erebus, námorníckym kvízom, námorníckymi tancami, námorníckou večerou a samozrejme námorníckym „Bufáčom u Morských vlkov“ bratov Zavináča a Utopenca a sestry Morského koníka. Všetko sa nieslo v téme „Námornícke minisoaré„. 

14.ročník SOARÉ … 26.4.-28.4.2013 – Misijná dom, Banská Bystrica

Téma „SKAUTSKÁ STOROČNICA„. Niesla sa celým Soaré a preniesla sa aj na Námestie SNP, kde sme zorganizovali menšiu výstavu fotografií s témou osláv 100 rokov skautingu. Neodpustili sme si ani malý vlajkový sprievod mestom tak ako to bolo kedysi zvykom pri významných skautských oslavách. V tom čase k nám doputovala aj storočnicová vlajka vodných skautov, ktorá putovala po jednotlivých štátoch sveta, kde vodných skauti oslavovali 100 rokov od vzniku. 

15.ročník Minisoaré … 2.5.-4.5.2014 – Misijný dom, Banská Bystrica

Téma „Námornícke minisoaré„. Táto myšlienka sa nám zapáčila a pre malé Soaré sa ukázala ako lákavá. Nechýbal totiž hromadný splav Hrona a krst novopostavenej plachetnice Margita. 

16.ročník … 30.4.-3.5.2015 – Gymnázium Andreja Sládkoviča

Téma „Jeden svet

17.ročník Minisoaré … 6.5.-8.5.2016 – ZŠ Ďumbierska, Banská Bystrica

Opäť v duchu „Námorníckeho minisoaré„. Na poslednú chvíľu nám síce vypadla sála, no podarilo sa nám zorganizovať skvelú zábavu aj na škole. Tentokrát nechýbal krst plachetnice Cassiopeia. 

Rok 2017. Tento rok sme sa rozhodli akcie neorganizovať. A skutočne sme na to mali dôvod. V tomto roku sme mali v Banskej Bystrici inú veľmi významnú udalosť, na ktorej organizáciu sme sa všetci vrhli: XVII.Snem Slovenského skautingu  v dňoch 6.10.-8.10.2017. A možno by sa nám podarilo zorganizovať opäť Námornícke minisoaré, no náš vodnoskautský tím zase organizoval národné jamboree vodných skautov AQUA 2017 v Piešťanoch. A tak sme tento rok ostali bez Soaré. 

Rok 2018. Úplne vyšťavení sme sa rozhodli pre pauzu. 


A je to rok 2019 a s ním 18.ročník MINISOARÉ 2019!!!!!!


 

Postupom času sa z maličkého Soaré stalo jedno z najobľúbenejších podujatí medzi skautmi, atmosférou si získalo srdcia kapiel aj účastníkov.

Banskobystrickí roveri