Poznávaj svet cez seascouting

Ahoj vodáci! Radi by sme sa predstavili a podelili o náš letný zážitok. Naša malá výpravná skupina z 1. oddielu vodných skautov Fleur de Lis, 59. zboru Barbakan Banská Bystrica, už v minulosti absolvovala niekoľko vodno-skautských zahraničných misií. Po stretnutí so skautmi v Írsku a na Islande sme nadviazali priateľské vzťahy aj s oddielom v Taliansku. Po vzájomných návštevách sme sa rozhodli zorganizovať ďalšie stretnutie v Chorvátsku.

Naplánovali sme na letné prázdniny skautskú plavbu na námornej jachte pod oddielovou vlajkou. Vytýčili sme plavebnú trasu medzi veľkými ostrovmi v strednom Jadrane. Jedným z hlavných cieľov bolo dopredu dohodnuté stretnutie na mori s Gruppo Scout Cereto 1 zo spomínaného Talianska. My sme vyplávali z maríny Kremik pri Primoštene a plavili sa na jachte Lula (šalupa) v ústrety našim kamarátom. Talianski skauti sa preplavili  z Talianska cez Jadranské more na dvojsťažňovom keči Corto Maltese. Aj oni sa veľmi tešili na naše stretnutie a napäto očakávali, či prúdy, vietor a počasie budú naklonené našim plánom. Na tretí deň plavby, v utorok 23.7.2019, sa nám podarilo spoločne zakotviť na ostrove Korčula. Už z diaľky sme na seba mávali, vysmiati a nadšení, že nám naše plány vyšli. Vrúcne sme sa zvítali a začali sme plánovať spoločné aktivity. Zorganizovali sme si poobednú vychádzku do historického mesta Korčula.

Ceremoniál vyťahovania vlajok
Spoločná fotka na palube

Skauti sa v medzinárodných skupinkách dobre bavili a pobudli v meste do neskorých večerných hodín, zatiaľ čo mi starší sme si vymieňali informácie od posledného stretnutia, kto čo zažil, kto má čo nové a samozrejme už sme spriadali ďalšie plány. V rámci priateľských vzťahov sme boli pozvaní mladými skautmi na taliansku ceremóniu ranného nástupu. Hneď ráno sme teda vyplávali a navštívili ich ešte raz v mieste ich kotviska. Spravili sme si spoločný nástup, spoločne sme vztýčili vlajky a nakoniec sme ešte posedeli na spoločných raňajkách.

Spoločné raňajky

Pre jednu talianskych skautiek sme si dokonca pripravili k jej aktuálnym narodeninám gratuláciu so spevom a malou „tortou“. Plný emócií, spoločných zážitkov a tak trochu smutný, že sa už lúčime, rozlúčili sme sa a vyplávali na ďalšiu etapu našej plavby. Čakalo nás ešte mnoho zážitkov, no stretnutie s našimi bratmi a sestrami z Talianska v nás zanechalo hlbokú brázdu, za čo sme im veľmi vďační.

Improvizovaná narodeninová torta a oslávenkyňa
Spievaná gratulácia k narodeninám

Ak sa zdá, že po týždňovej plavbe na Jadrane sme boli unavení a čakala nás nudná cesta domov, nie je to pravda. Aj cesta naspäť môže byť zaujímavá. Návrat z Chorvátska sme si predĺžili o ďalšie štyri dni putovania nádherným Slovinskom. Navštívili sme známu jaskyňu Postojna, videli skalný hrad v Predstojnej, kultúrne sa obohatili v hlavnom meste Ljubljana, cestovali malebnou krajinou Julských Álp so zastávkami na jazerách Bled a Bohinj, prechádzkou na hrad Bled a tiež sme rezkým krokom vystúpali k vodopádu Slavica. Čerešničkou na torte bol rafting na divokej alpskej rieke Soča.Tešíme sa, že sa na budúci rok stretneme s našimi talianskymi priateľmi u nás doma na AQUA 2020, kde radi uvidíme aj vás, našich bratov a sestry z Českej republiky. Zároveň sa nám už rysuje plán spoločnej plavby v Grécku, kde by sme spolu s nimi navštívili gréckych vodných skautov (a možno aj peších).

Farewell

Pre tých, ktorým by sa to zdalo akosi málo prierezové, pripájam denný program našej chorvátskej expedície 2019:

 • 20.7. sobota: odchod z BB, nalodenie v marine Kremik
 • 21.7. nedeľa: Kremik – Vis (kúpanie v 100 m, mesto Komiza)
 • 22.7. pondelok: Vis – Lastovo (Komiza: turistika, Bisevo: Modra jaskyňa, Vis: zátoka Stiniva, Zelena jaskyňa, zátoka na ostrove Mrcara)
 • 23.7. utorok: Lastovo – Korčula (dedinka Pasadur z lode, zátoka Skrivena, maják Struga z lode, plachtenie, mesto Korčula, stretnutie s Talianmi)
 • 24.7. streda: Korčula – Brač (ceremónia u Talianov, delfíny, dedina Sumartin, dedina Selca: dom Kukučína, turistika)
 • 25.7. štvrtok: Brač – Hvar (Orebic z lode, plachtenie, romantická zátoka)
 • 26.7. piatok: Hvar – Kremik (kúpanie, tankovanie PHM), vylodenie
 • 27.7. sobota: cesta do Slovinska, hrad Predjama, jaskyňa Postojna
 • 28.7. nedeľa: mesto Ljubljana (Trojmostie: architekt Plecnik, hrad, lanovka, galéria moderného umenia, Iluzionistické múzeum)
 • 29.7. pondelok: jazero Bled, hrad Bled, jazero Bohinj, vodopád Slavica turistika
 • 30.7. utorok: kanoe a rafting na Soči, návrat do BB

Dobrý vietor do plachiet!

Maroš – kapitán  výpravy