Navigamus 2022

Celoštátne stretnutie vodných skautov, ktoré sa  koná od roku 1994, každé tri roky. Pravidelne sa na tejto akcii zúčastňuje množstvo skautov a skautiek zo všetkých kútov Českej republiky a tentoraz aj Slovenskej republiky. Tento rok sa konal  v dňoch 2.6. – 5.6.2022 pri jazere Matylda, ktoré vzniklo po rekultivácii starého lomu pri meste Most. Nosná téma bol životný príbeh Augustina Heřmana (údajne 1621 – 1686),  českého prieskumníka, moreplavca, obchodníka, kartografa a korzára. Tento rok hostil Navigamus cez 1500 skautov.

Navigamus je latinské slovo, ktoré znamená ,,plavíme sa´´ a v tomto  duchu  sa niesol celý sprievodný program. Je to akcia, kde sa doslova plavíme, či už na vode, súši, zápolení v súťažiach a rôznych aktivitách. Stmeľujú sa tu posádky, nadväzujú nové priateľstvá, získavajú a overujú skautské skúsenosti a hlavne si odtiaľ každý odnáša neskutočne zážitky. Pri akciách týchto rozmerov sa naplno prejaví skautský potenciál, vedieť fungovať s ľuďmi, ktorých ste predtým v živote nestretli.

Tento rok na Navigamus dorazili aj posádky zo Slovenska a to v rekordnom počte 43 skautov a skautiek. Napriek tomu, že už sme snáď  ďalej ani nemohli cestovať. Prišlo 22 členov z nášho  59. prístavu vodných skautov Barbakan, Banská Bystrica a 21 členov z 2. oddielu vodných skautov Kontiki, Bratislava. Pre nás Bystričanov sa cesta začala 1.6., keďže sme potrebovali vyraziť z Bratislavy nasledujúci deň skoro ráno. Ráno sa bolo treba naložiť, nalodiť a vyraziť na dlhú cestu z prosta do Mosta. Krajina okolo Mostu, napriek tomu, že sú tam dve atómky, je krásna a niektoré kopce pripomínajú krtince z rozprávky Krtek. Po príchode do areálu jazera nasledovali klasické procedúry – registrácia, stavanie, jedenie a za odmenu kúpanie. V piatok nás čakala náročná plavba počas mapovania hĺbky Matyldy, výlety do okolia (hrad Hněvín, mesto Most, geocaching, krásy okolia…) a nakoniec večerná Mývalia párty. Sobota pokračovala nabitým programom, ktorý sa rozbehol Inspirom, kde sa všetci prezentovali svojimi aktivitami. Poobede pokračovala obchodovaním. Tu sme si preverili organizačne schopnosti,  skombinovať neskutočný počet ľudí na súši a vo vode. Deň sme zakončili Benátskou nocou – svetielkami ozdobené lode plávajúce na jazere Matylda pod nočnou oblohou a v prístave nás čakala ohnivá šou a videoprojekcia.

Nedeľa bola klasická – odchodná a keďže sme mali dlhú cestu pred sebou, tak sme sa bohužiaľ nezúčastnili žiadneho programu len sušenia, balenia a nakoniec celodenného cestovania, autobusom, vlakom, autobusom, vlakom. 

Musím povedať, že som hrdý na to, že som skaut, a že patrím do jednej veľkej skautskej rodiny. Neviem si predstaviť život bez skautov. Bol by taký … chudobný.

Barón

Poďakovanie patrí: