Dlhá noc alebo nočný výlet na Ďumbier

2.-3. 7. 2010

Takze vacsinu piatkov travim prebdenim a niekde v meste ale kedze su uz prazdniny, tak sme sa rozhodli, ze ideme na nocny pochod s tym, ze vyjdeme na Dumbier a vychutname si tam zapad slnka. Potom zideme do Myta a tam pospime a rano pojdeme v pohode domov. Lenze ako casto hovorim, plany nevychadzaju, a preto mam radsej spontanne alebo improvizovane akcie Tak aj tato akcoska neprebehla tak, ako sme planovali.
Dalsia vec z planu ktora nevysla bola ze som si chcel riadne nadspat ale v stvrtok vecer mi kamos volal ze ma premna brigadu na piatok doobeda takze som pekne skoro rano vstal isiel nosit nabytok a ledva som nakoniec stihal na posledny bus do Brezna kde sme mali prestupovat na bus priamo az na Trangosku. No ale co cert nechcel v Brezen na nas necakal prestup a tak sme zostali marne stat na stanici. Po rychlom hlasovani sme sa rozhodli ze to za chvilku zvladneme stopom aspon na Tale (sak na predlzeny vikend tam musi ist kazdy blavak) no tak sme sa rozdelili do dvojic a spravili rozostupy a zacali skusat stastie. To sme este netusili ze sme si vybrali asi najhorsi usek na stop kedze Budy s Johnym za cas kym sa dostlai do Myta nikoho nestopli, prvy sa aspon do Myta dostala Zabka s Pedrom ale moja cesta s Alenou bola jednoznacne najlepsia
Moc nestopujem a ked tak len v zahranici a na kratsie vzdialenosti a tak som bol rad ze nam po chvili niekto zastavil tak naskocime poviem ze ideme kusok vyzise a tesim sa ze sme vo vedeni no a tak ideme hore za Mytom ideme dalej hore a ja rozmyslam ze ci sme nemali niekde odbocit ale nakoniec sa presviedcam ze som tu davno nebol a ze asi nemame kam zle ist a tak stupame zacianju sepentiny to uz zacina smrdiet inou cesotu aj ta cesta trva niak dlho sak sme mali ist maxi nieco okolo 20km a tak zrazu miname hotel na Certovici a ja len cumim kua kde to sme a kym stihnem zareagovat a povedat ze by sme radi vystupili tak uz ficime dole dalsimi serpentinami oh shit tu nam nemoze zastat a tak trneme a vymiename si divne pohladi ako sme mimo. A nastasie dole je dedinka Nizna Boca a tak necakane ziadam o zastavenie a dakujeme za cestu iked nie tam kam sme chceli. Rychlo riesime nasu situaciu je zla sme na druhej strane hrebena a nevieme ci sa zlvadneme z tejto diery dostat spet a ci stihneme bus z myta na tale cela tura moze skoncit velmi zle ako budeme zhanat ubytko v tejto bohom zabudnutej dedinke. A tak volame Budymu ze co on reaguje chladne ze v pohode to stihame a vysvetluje ze ostany este ani nic nestopli takze stale tam mozme prist prvy A ako sme tam tak skusali stastie tak sme mavali na okoloiducich kamionistou a oni nam trubili a mavali tiez a za 10 min sme mali velke stastie ked nam v kopci zastavil kamion chapete to stopoval som menej krat ako mam prstou na rukach a hned kamion v tejto diere a tak nam cesta rychlo ubeha pri pokeci s kamionistom a uzivani si mekkeho pruzenia kabiny
Nakoniec dorazame do Myta tesne druhy a za nami o chvilky pride budy ktory cely cas slapal
Tu davame kofolu ja doplnam kofolu v aqua vaku niektory sa prezliekaju lebo rpedsa len uz slnko pomali zachadza.
Stopujeme bus mimo zastavky a ideme na Tale kde uz nas chyta tma a zaciname slapat hore asfaltkou 8km zbytocne len koli blbemu busu v Brezne. Cesta plinie v pohodicke preberame rozne keci a z nudy zaciname riadne psycho telefonaty mimo priestoru a casu a ked islo jedno auto oproti tak sme sa vsetci zacali tvarit ako zombiici a nacahovat sa za soferom za hodinku a pol sa konecne schadzame z asfaltky a davame prestavku na jedlo a vyberame svetla aby sme v lese vydeli pod nohy. ja spustam ochranu proti medvedom bez ktorej by mam mama ani nepustila na tento vylet. Je to taka specialna rolnicka ktora otravuje turu strnganim a tak zacina klasicka hecovacka kto posledny zapne svetlo hned zo zaciatku sa berem dopredu a davam slovnemu spojeniu „stado vede vul“ lepsi vyznam ked idem v predu a zvoni mi zvonec prvy zapina svetlo budy a tak vyuzivam jeho svetlo a ja ficima hladam chodnik podla jeho svetla a len kontrolujem kde stupam … ale nevydrzim to dlho a ked prechadzame potok tak pre sitotu zapalujem a koncim na druhom mieste vyhrala to alena ktora sa ma drzala a isla v mojich stopach.
Cestou miname chatu ktora oznacuje vstup do jaskine mrtvych netopierou a tak sa dohadujeme kedy pojdeme tam a Budy nam rozprava ake su tam drsne tury a da sa tam aj stanovat Vystup na stefanicku prebihal v pohode a bolo aj celkom teplo pokial nefukalo. Hore nas cakalo super prekvapo krasny vyhlad na svetielka vzdialenych miest a brutalny svit mesiaca iked bol len v polke. Na chate bola o polnoci niaka skopinka madarou ale aj ty sli spat a tak sme sa museli rozhodnut ci ideme vsetci na Dumbier alebo vsetci dole kedze mse boli v casovom sklze. Nakoniec sme sa vsetci hecli a slei sme za svetla mesiaca vsetci na dumbier po tj chvilkovej rovinke sa nam slo dopohody iked ma zacala tlacit peta v topankach a tak som ich radsej prelepil tejpkou a ficali sme dalej. Po hrebeni to bola pohodicka a za cvjilku hodinu a pol sme boli na vrchole kde sme nahodili bundy proti vetru a zime a zacali sa kochat bozskym vyhladom na vsetky strany bolo vydno mestecka nad nami milion hviezd a dokonca bolo vidno aj dost velku cast hrebena prost parada a tak mse tam vsetci lezali ja som si to slahol hned pod kriz a tak som lezal na chrbte a nadomnou len dvojkriz a hviezdy paradaaaaaaaaaa
Zapozovali sme aj koli foto a nakoniec sa po brutalnych opravach podarilo vytiahnut toto (o 2 rano ):

Cestou spet sme sa vramci setrenia casu rozhodli ist zakazanou cestou z Dumbiera a tak som mohol na chvilku umlcat moj zvoncek a museli sme zhasnut svetla aj tak sme uz dobru chvilu sle len podla mesiacika Z chaty sme sli nepouzivanou zltou priamo na Myto lenze po chvilke brutalnych serpentin v mokrej trave a nebadatelnom chodnicku sme aj ten dokazali stratit a tak po krasnom traverze v raji cucoriedok (skoda ze este neboli) sme sa ocitli v obklopeni vysokej kosodreviny a tak sme s pouzitim GPS usudili ze mame ist zopar metrou dole a tak sme sa pustili do zabavneho brodenia kosodrevinou kde sme sa hupali a hojdali na ich vetvach a valili sa cez ne dole nie kazdy sa zabal a taky pedro ich dost poalmal az nakoniec roztrhol nohavice. Po case sme sa vyblaznili a vysli niekam do lesa kde sme opkracovlai plazenim dalej az sme vysli na rubanisko a pod nim bola dlho ocakavna cetta a to uz bolo po svitani a takze sme v pohodicke sli dole ale to bol najvetcsi zaberak namoje ubohe citlive chodidla a najviac to odniesli palce ktore asi budem mat zase pekne farebne uplne vyflusnuty a bez chuti sa najest sme dosli do Myta kde sme sa zlozili u Budyho na chate kde sme oslobodili nase unavene a premoknute nohy a dali sme si hodinovy nap. Potom len na bus priamo do BB ktory sme vsetci uspesne prespali a v bb uz slniecko pekne pieklo a sme sa po uspesnom a krasnoe brutalnom vylete rozlucili ale mna cakala este vyslap domou ktory som sa musel brutalne hecovat aby som to dosiel a tak som prisiel hodil prvu pomoc v podobe jahod s cukrom a dal poriadneho zasluzeneho slofika

Majlo