Vodnoskautský rok 2020 – 59. zbor Barbakan

Rok 2020 sa zo začiatku vyvíjal celkom priaznivo a my sme mali veľké plány. Tento rok náš čakalo veľké medzinárodné podujatie v lete s názvom AQUA. V pláne sme mali veľa akcií na riekach a jazerách. Rôzne vzdelávacie kurzy ako napríklad vzdelávanie našich kormidelníkov. Žiaľ naše plány sa narušili rozšírením Corony a obmedzením skautskej prezenčnej činnosti. Presunuli sme sa tak pod vplyvom situácie do online priestoru, sústredili sme sa na prácu dobrovolníkov a službu verejnosti. Začali sme postupne upravovať klubovne a opravovať materiál. Čo sme teda konkrétne zrealizovali:

• online schôdzky skautských družín a oddielov,
  • online vzdelávania, diskusie a rozhovory,
  • skautskú pomoc v rámci národného projektu Skautská služba (roznos letákov, tlač informačných letáčikov k rúškam, výroba rúšok, roznos rúšok, pomoc pri venčení psíkov, nákupoch potravín, zbierka hygienických potrieb pre sociálne slabších a podobne),
  • pracovné online stretnutie skautských dobrovoľníkov (plánovanie aktivít Skautskej služby, online schôdzok, akcií a táborov),
  • rekonštrukcia klubovní,
  • oprava a dokončovanie plavidiel,

Na začiatku roka 2020 a neskôr v letnom období po uvoľnení opatrení sa nám podarilo zrealizovať:

• celozborovú chatu v Banskej Belej,
  • 1.oddielovú plaváreň vo Zvolen – výcvik záchrany a sebazáchrany,
  • výpravu na lúky nad Vlkanovou,
  • výprava k prameňu žľabu Rakytovo,
  • 1.oddielový pocoronový splav Hrona,
  • motivačný splav rieky Slatina s dospelými vedúcimi,
  • 2.oddielový výlet na Urpín,
  • celozborový Denný Letný Tábor – DLT 2020,
  • testovali sme vyrobený nový kajak Hronka vo Vlkanovej,
  • zrealizovali sme krátky splav s novými kajakmi na Hrone,
  • šatkovali sme skautov z 1.oddielu v našej Sľubovej rokli,
  • zúčastnili sme sa na skautských jachtárskych pretekoch AQUAERIS na VN Kráľová, kde sme získali krásne 2.miesto
  • 1.oddielovú výpravu na Pánsky diel,
  • čistili sme serpentíny pod kalváriou na akcii Vyčistíme Banskú Bystricu,
  • podarilo sa nám zrealizovať Zamykanie vôd vo Vlkanovej.

Viacerým skautom a skautkám sa podarilo získať výzvu Antivírus, Modrý život alebo voľný programový modul Koronténa. Alebo si len napĺňali úlohy z napredovania a skautských odboriek.

V tomto čase ale považujeme za jeden z najdôležitejších prínosov dobrovníctvo v rámci národného skautského projektu Skautská služba – aktivizácia dobrovoľníkov pre podporu v rôznych oblastiach verejného života. Zapojili sme sa do skupinovej i individuálnej pomoci.

Tento rok sme stratili pomerne dosť z podpory. O to viac patrí vďaka nasledovných podporovateľom našej činnosti: