Letný skautský tábor Môťová 2023

Vyvrcholením skautského roka je tábor. Ani tohto roku to nebolo inak, aj keď trochu výnimočne, pretože sme ho zdieľali s oddielom vodných skautov Kontiki z Bratislavy.

To, že tábor bol skutočne veľký, hovorí aj počet stanov: 17 kusov podsád, 4 teepee, 3 malé hangáre, 1 veľký hangár, 1 veľká jurta, 1 malá jurta, 9- a 6-miestny stan. O lodiach ani nehovoriac, prístav ich bol plný. Nechýbala ani kuchyňa a veľká krytá jedáleň. Na lúke vzniklo malé skautské mestečko.

Prvý deň 8.7. sa začal tábor slávnostným táborákom. Niesol sa v duchu témy Egypta a nechýbala ani úvodná scénka. Každý nasledovný deň bol zasvätený egyptskej téme a k nej spojenej zručnosti. Vstúpili sme do egyptskej školy, kde sme sa učili písať hieroglyfy a vytvárali diela z hliny. Počas celodennej výpravy do hlbín Cheopsovej pyramídy spoznávala výprava liečivé byliny a na konci sme dokonca balzamovali múmie.

Očakával sa dokonca príchod Faraona Baraona I., a keďže faraón potrebuje po smrti niekde spočinúť, musela mu každá posádka postaviť posmrtnú hrobku (prístrešok na prespatie), ktorú prišiel skontrolovať sám Baraon I. so svojim dvorom: architekt LakaLaka, kňažná, tanečnice, veliteľ stráže, a samozrejme otroci.

Jeden z dní sme venovali vode, sme vodní skauti, takže voda nesmie chýbať a ako sa patrí na správnych Egypťanov splavili sme Níl a sledovali Egypťanov pri práci. Aby toho ešte nebolo málo, plnili sa popri tom rôzne skautské výzvy ako 7 sekúnd – počas siedmich po sebe idúcich dní sa len v plavkách na sedem sekúnd ponoriť po krk do potoka. Ďalšou výzvou bol Silák – pre dosiahnutie tejto výzvy je potrebné splniť sériu šiestich cvičení. Poslednou výzvou bolo 12 hodín, čo znamená nepretržite počas dvanástich hodín zotrvať na jednom mieste. Okrem toho decká zdolávali bobríkov ako napríklad mlčanie, hlad či už 12 alebo až 24 hodín. Ku koncu tábora starší skauti postavili pec, takže sa piekla pizza a každý si upiekol maličký kúsok svojho chlebového bochníka.

Pred posledným dňom pri slávnostnom táboráku Baraon I. slávnostne odovzdal účastníkom splnenú odborku Egypťan. Posledný táborový deň 15.7. patril k tej najťažšej časti tábora a to baleniu. Stihli sme toho neúrekom a naučili sme sa kopec dôležitých schopností, zručností zo skautskej praxe. Zažili kopec neskutočných zážitkov, utužili staré priateľstvá a vytvorili nejedno nové.

Poďakovanie za podporu v roku 2022 patrí: